HFE2500-12/S
DigiKey Part Number
285-HFE2500-12/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFE2500-12/S
Description
AC/DC CONVERTER 12V 2500W
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HFE2500-12/S Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
12.80" L x 4.21" W x 1.61" H (325.1mm x 106.9mm x 40.9mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
200 A