CCG6-12-12SF
DigiKey Part Number
285-CCG6-12-12SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG6-12-12SF
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 4.5V - 18V Input
EDA/CAD Models
CCG6-12-12SF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C (With Derating)
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.45" H (19.0mm x 12.4mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W