CCG15-48-05S
DigiKey Part Number
285-CCG15-48-05S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG15-48-05S
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 18V - 76V Input
EDA/CAD Models
CCG15-48-05S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
76V
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
Power (Watts)
15 W