CCG10-24-15SF
DigiKey Part Number
285-CCG10-24-15SF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG10-24-15SF
Description
DC DC CONVERTER 15V 10.5W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 700mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
CCG10-24-15SF Models
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.45" H (19.0mm x 12.4mm x 11.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
700mA
Standard Number
Power (Watts)
11 W