CCG10-24-12DF
DigiKey Part Number
285-CCG10-24-12DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG10-24-12DF
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10.08W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 420mA, 420mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
CCG10-24-12DF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.45" H (19.0mm x 12.4mm x 11.5mm)
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Current - Output (Max)
420mA, 420mA