PC140.07.0100A
DigiKey Part Number
931-1552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC140.07.0100A
Description
PC140 2.4GHZ CIRCULAR POLARIZED
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, ISM, Wi-Fi PCB Trace U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Adhesive
Category
VSWR
2
Manufacturer
Taoglas Limited
Return Loss
-10dB
Packaging
Bag
Gain
1.67dBi, 1.55dBi, 1.54dBi
Part Status
Active
Features
Cable - 100mm
RF Family/Standard
Bluetooth, General ISM, WiFi
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Adhesive
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Height (Max)
0.038" (0.97mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz