CBC2016T100M
DigiKey Part Number
587-1606-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1606-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1606-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBC2016T100M
Description
FIXED IND 10UH 350MA 1.066 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 1.066Ohm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CBC2016T100M Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.066Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
32MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
380mA