RR0306P-332-D
DigiKey Part Number
408-RR0306P-332-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
408-RR0306P-332-DCT-ND - Cut Tape (CT)
408-RR0306P-332-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RR0306P-332-D
Description
RES SMD 3.3K OHM 0.5% 1/20W 0201
Customer Reference
Detailed Description
3.3 kOhms ±0.5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RR0306P-332-D Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)