RXW680M1JBK-0811S
DigiKey Part Number
4403-RXW680M1JBK-0811S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW680M1JBK-0811S
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
202.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
342 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C