SCT50036R3KA11S
DigiKey Part Number
5025-SCT50036R3KA11S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT50036R3KA11S
Description
TX 1 COIL 1 LAYER 6.3UH 5000MA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 6.3µH Wireless Charging Coil Transmitter 45mOhm Max
Category
Inductance
6.3µH
Manufacturer
Superworld Electronics (S) Pte. Ltd.
Tolerance
±10%
Series
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Packaging
Bag
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Function
Transmitter
Size / Dimension
1.97" Dia x 0.12" H (50.0mm x 3.0mm)