PBC36SBAN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 365
Datasheet
Molex
In Stock: 0
Molex
Amphenol CS (FCI)
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
PBC36SBAN
DigiKey Part Number
S1111E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SBAN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PBC36SBAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A