GBC15DABN-M30
DigiKey Part Number
S2351E-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC15DABN-M30
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 30 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 265
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER SMD 72POS 2.54MM
In-Stock: 894
CONN HEADER SMD 68POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 64POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 60POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 56POS 2.54MM