TS4040DILT-2.5
DigiKey Part Number
497-8193-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8193-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8193-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS4040DILT-2.5
Description
IC VREF SHUNT 1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS4040DILT-2.5 Models
Category
Tolerance
±1%
Manufacturer
STMicroelectronics
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Cathode
70 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Output
15 mA