STTH2003CG-TR
DigiKey Part Number
497-6591-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6591-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6591-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH2003CG-TR
Description
DIODE ARRAY GP 300V 10A D2PAK
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 300 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
STTH2003CG-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 10 A