STGW40V60F
DigiKey Part Number
497-STGW40V60F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGW40V60F
Description
IGBT TRENCH FS 600V 80A TO-247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 80 A 283 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGW40V60F Models
Category
Switching Energy
456µJ (on), 411µJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
226 nC
Part Status
Obsolete
Td (on/off) @ 25°C
52ns/208ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Test Condition
400V, 40A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
283 W