STGP19NC60HD
DigiKey Part Number
497-8809-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP19NC60HD
Description
IGBT 600V 40A TO-220
Detailed Description
IGBT 600 V 40 A 130 W Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STGP19NC60HD Models
Gate Charge
53 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
25ns/97ns
Test Condition
390V, 12A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
31 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 12A
Power - Max
130 W