STGP10NB60S
DigiKey Part Number
497-6733-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP10NB60S
Description
IGBT 600V 29A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 29 A 80 W Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGP10NB60S Models
Category
Switching Energy
600µJ (on), 5mJ (off)
Manufacturer
STMicroelectronics
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
33 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
700ns/1.2µs
Part Status
Active
Test Condition
480V, 10A, 1kOhm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
29 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
80 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 10A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
80 W