STE88N65M5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 650 V 88A (Tc) 494W (Tc) Chassis Mount ISOTOP
STE88N65M5
DigiKey Part Number
497-15265-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STE88N65M5
Description
MOSFET N-CH 650V 88A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STE88N65M5 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
204 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8825 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
494W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
ISOTOP
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
29mOhm @ 42A, 10V