SMBJ8.5CA-TR
DigiKey Part Number
497-7455-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7455-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7455-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ8.5CA-TR
Description
TVS DIODE 8.5VWM 19.5VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.5V Clamp 41.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ8.5CA-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.5V