SM30T35AY
DigiKey Part Number
497-12189-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12189-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12189-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM30T35AY
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM30T35AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V