LM4040BECT-2.5
DigiKey Part Number
497-LM4040BECT-2.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-LM4040BECT-2.5CT-ND - Cut Tape (CT)
497-LM4040BECT-2.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040BECT-2.5
Description
IC VREF SHUNT 2.5V 5TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.2% 15 mA SOT-323-5
Category
Temperature Coefficient
70ppm/°C
Manufacturer
STMicroelectronics
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Noise - 10Hz to 10kHz
95µVrms
Part Status
Active
Current - Cathode
12 µA
Reference Type
Shunt
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-323-5
Tolerance
±0.2%