LD1117S18CTR
DigiKey Part Number
497-6868-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6868-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6868-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD1117S18CTR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223
EDA/CAD Models
LD1117S18CTR Models
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA