FERD40M45CT
DigiKey Part Number
497-14548-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FERD40M45CT
Description
DIODE ARRAY FERD 45V 20A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 20A Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
FERD40M45CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 20 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 µA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A