SIL12-1A72-71L
DigiKey Part Number
374-1114-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL12-1A72-71L
Description
RELAY REED SPST 0.5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.8 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.7 ms
Coil Voltage
12VDC
Release Time
0.1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
1 kOhms
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max