KT12-1A-40L-THT
DigiKey Part Number
374-1359-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KT12-1A-40L-THT
Description
REED RELAY 1 FORM A 12V TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KT12-1A-40L-THT Models
Category
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Current
25 mA
Series
Coil Type
Non Latching
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Seal Rating
Sealed - Fully
Mounting Type
Through Hole
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Voltage
12VDC
Must Release Voltage
1 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
475 Ohms