Image for HM24-1B69-06 is not available
HM24-1B69-06
DigiKey Part Number
374-HM24-1B69-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM24-1B69-06
Description
HIGH VOLTAGE REED RELAY, FORM 1B
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NC (1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
3 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
1.5 ms
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
1 kOhms
Switching Voltage
10000VAC, 10000VDC - Max