DIP24-1C90-51D
DigiKey Part Number
374-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIP24-1C90-51D
Description
RELAY REED SPDT 500MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Diode
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
0.7 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Release Time
1.5 ms
Contact Rating (Current)
500 mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
175VAC, 175VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms