WW3BT250R
DigiKey Part Number
738-WW3BT250RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-WW3BT250RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WW3BT250R
Description
RES 250 OHM 0.1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 Ohms ±0.1% 3W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WW3BT250R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)