RPCQ1206JT1K00
DigiKey Part Number
738-RPCQ1206JT1K00TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RPCQ1206JT1K00CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RPCQ1206JT1K00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPCQ1206JT1K00
Description
RES, PULSE, 1206, 1 KOHM, 5%, 1W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPCQ1206JT1K00 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)