RMCF1206FT4K75
DigiKey Part Number
RMCF1206FT4K75TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF1206FT4K75CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF1206FT4K75DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF1206FT4K75
Description
RES 4.75K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
4.75 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RMCF1206FT4K75 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)