CSS0805FT15L0
DigiKey Part Number
738-CSS0805FT15L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSS0805FT15L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSS0805FT15L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS0805FT15L0
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSS0805FT15L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)