1.5KE68CA
DigiKey Part Number
1655-1.5KE68CACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-1.5KE68CATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE68CA
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
92V Clamp 16.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92V