SLE60SPD96N01
DigiKey Part Number
271-SLE60SPD96N01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLE60SPD96N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V-20V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 15V, 20V 60 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB C Power Delivery (PD)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
3.46" L x 2.03" W x 1.10" H (88.0mm x 51.5mm x 28.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, PSE, RCM, TUV, UL, VI
Voltage - Output
5V, 9V, 15V, 20V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3A