SI82B30ABC-IS
DigiKey Part Number
863-SI82B30ABC-IS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI82B30ABC-IS
Description
3.75 KV 6-AMP 1-CHANNEL ISOLATE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6A Gate Driver Capacitive Coupling 3750Vrms 1 Channel 8-SOIC
Category
Rise / Fall Time (Typ)
7.2ns, 7ns
Mfr
Current - Output High, Low
5.4A, 6.55A
Series
Current - Peak Output
6A
Packaging
Tube
Voltage - Output Supply
5V ~ 30V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Technology
Capacitive Coupling
Mounting Type
Surface Mount
Number of Channels
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Isolation
3750Vrms
Supplier Device Package
8-SOIC
Common Mode Transient Immunity (Min)
200kV/µs