SIT8918BA-73-33E-4.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BA-73-33E-4.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BA-73-33E-4.000000
Description
MEMS OSC XO 4.0000MHZ LVCM LVTTL
Customer Reference
Detailed Description
4 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)
4.7mA
Supplier Device Package
4-PQFN (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)