SIT8918BA-21-18E-45.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8918BA-21-18E-45.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8918BA-21-18E-45.000000
Description
MEMS OSC XO 45.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
45 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT8918BA-21-18E-45.000000 Models
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Current - Supply (Max)
4.5mA
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-SMD, No Lead
Base Resonator
Supplier Device Package
4-PQFN (3.2x2.5)
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
4.3mA
Output
LVCMOS, LVTTL
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V