SIT8208AC-GF-25E-72.000000X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
72 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.5V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AC-GF-25E-72.000000X
DigiKey Part Number
SIT8208AC-GF-25E-72.000000X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-GF-25E-72.000000X
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ LVCMOS LV
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
2.5V
Mfr
Frequency Stability
±10ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
33mA
Size / Dimension
0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Supply (Disable) (Max)
31mA