SIT8208AC-G2-28S-33.000000Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Similar
Parametric Equivalent
33 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 2.8V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AC-G2-28S-33.000000Y
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AC-G2-28S-33.000000YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-G2-28S-33.000000Y
Description
MEMS OSC XO 33.0000MHZ LVCMOS LV
Detailed Description
Category
Frequency Stability
±25ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
33mA
Size / Dimension
0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
70µA
Output
LVCMOS, LVTTL
Base Product Number
Voltage - Supply
2.8V