SIT8021AC-J4-18S-8.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8021AC-J4-18S-8.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8021AC-J4-18S-8.000000
Description
MEMS OSC XO 8.0000MHZ LVCMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.8V Standby (Power Down) 4-UFBGA, CSPBGA
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
130µA
Package / Case
4-UFBGA, CSPBGA
Type
Supplier Device Package
4-CSP (1.54x.84)
Frequency
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.54mm x 0.84mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)