SIT3372AE-1EH-33EE40.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT3372AE-1EH-33EE40.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT3372AE-1EH-33EE40.000000
Description
MEMS OSC VCXO 40.0000MHZ LVPECL
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz VCXO LVPECL Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIT3372AE-1EH-33EE40.000000 Models
Category
Frequency Stability
±15ppm
Mfr
Absolute Pull Range (APR)
±80ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
92mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Output
LVPECL
Current - Supply (Disable) (Max)
61mA
Voltage - Supply
3.3V