SIT1618BER11-18E-12.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT1618BER11-18E-12.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1618BER11-18E-12.000000
Description
MEMS OSC XO 12.0000MHZ LVCMOS LV
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
4.5mA
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)