SIT1602AIR83-33E-50.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT1602AIR83-33E-50.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT1602AIR83-33E-50.000000
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-PQFN (7x5)
Frequency
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)