SCIHP0750-2R2
DigiKey Part Number
595-1769-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP0750-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 11A 15 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 15mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
15mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)