PC-10-1000
DigiKey Part Number
PC-10-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC-10-1000
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V Primary Parallel 5V, Series 10V Secondary Parallel 2A, Series 1A Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PC-10-1000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
10VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.60mm L x 36.50mm W
Voltage - Primary
115V
Height - Seated (Max)
41.27mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 5V, Series 10V
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 2A, Series 1A