DPC-12-100
DigiKey Part Number
595-1131-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC-12-100
Description
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 1.2VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6.3V, Series 12.6V Secondary Parallel 200mA, Series 100mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPC-12-100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
1.2VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
34.90mm L x 28.60mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
30.15mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6.3V, Series 12.6V
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 200mA, Series 100mA