Image for 3SE53120SD12 is not available
3SE53120SD12
DigiKey Part Number
3473-3SE53120SD12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3SE53120SD12
Description
INTERLOCK SW,MECH LOCK_SOL UNLOC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Locking Interlock 3PST-2NC/1NO
Category
Voltage - Supply
115V
Manufacturer
Siemens
Holding Force
265kgf
Series
Actuator Type
Panel Disconnect
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Conduit Thread Size
M20 x 1.5
Type
Non-Locking
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Circuit
3PST-2NC/1NO
Ingress Protection
IP66/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Approval Agency
CCC, CE, CSA, EAC, UKCA, UL
Voltage Rating
120VAC, 24VDC