3RA23168XB301TP3
DigiKey Part Number
3473-3RA23168XB301TP3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA23168XB301TP3
Description
CONTACTOR REV COM S00 9A 230VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 9 A 218 ~ 237VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Contact Rating (Current)
9 A
Manufacturer
Siemens
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Power
27VA
Coil Voltage
218 ~ 237VAC