LR600240D40
DigiKey Part Number
CC2073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LR600240D40
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LR600240D40 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
40 A
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C