DR2220D20U
DigiKey Part Number
CC2517-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2220D20U
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 1-200V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) SSR with Integrated Heat Sink
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR2220D20U Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 200 V
Series
Load Current
20 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
34 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C