SMBJ33CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ33CA |
Description | TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA |
Manufacturer Standard Lead Time | 34 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications Telecom |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V |